کلمه تافل TOEFL مخفف عبارت 'Test of English as a Foreign Language' است که به معنای آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی می باشد. . همانطور که از نام آن پیداست مخصوص کسانی است که زبان مادری ایشان انگلیسی نیست.

اولین نکته ای که باید در مورد تافل دانست این است که تافل یک مدرک زبان نیست! بلکه کارنامه ای است که نشان می دهد دانش و مهارت شما در زمینه زبان انگلیسی در چه مرتبه ای قرار دارد. بنا بر این هر کسی که در این آزمون شرکت کند میتواند نتیجه این آزمون را که در ایران اصطلاحاً مدرک تافل نامیده می شود در اختیار داشته باشد. ولی امتیازی که هر فرد در این آزمون کسب می کند تعیین کننده خواهد بود. به عبارت دیگر امتیاز تافل شما نشان می دهد شما از انگلیسی هیچ نمی دانید! یا متوسط هستید و یا در حد بالائی به این زبان تسلط دارید.

این آزمون مخصوص آمریکای شمالی طراحی شده و متولی آن نیز موسسه آموزشی ETS ایالات متحده می باشد. اعتبار نتیجه آن دو سال بوده و به سه شکل زیر برگزار می شود:

 

آزمون

نام کامل

توضیحات

IBT

Internet-based Test

آزمون مبتنی بر اینترنت که متداول ترین نوع آزمون است و به تدریج به تنها نوع هم تبدیل می شود.

CBT

Computer-based test

آزمون مبتنی بر کامپیوتر در صورت عدم دسترسی به اینترنت که دیگر برگزار نمی شود.

PBT

Paper-based test

آزمون کاغذی سنتی که در شرایط عدم دسترسی به کامپیوتر یا در برخی مراکز خاص برگزار می گردد.

 

نمرات آزمون های تافل بسته به نوع آزمون تفاوت دارند:


آزمون                  نمره                       نمره قابل قبول  

IBT                 از 0 تا 120                   حد اقل نمره قابل قبول بالای 61 برای برخی مراکز و بالای 100 برای دانشگاه های معتبر .

 PBT             از 310 تا 667                حداقل نمره قابل قبول بالای 500 که البته بسته به نوع مرکز یا دانشگاه می تواند بیشتر باشد.


در ایران علاقمندان می توانند از طریق سایت سازمان سنجش مبلغ ثبت نام خود را پرداخت نمایند ، سپس از طریق سایت ETS مستقیماً ثبت نام نمایند. این آزمون در ایران در برخی مراکز منتخب و به صورت دوره ای برگزار می گردد که لیست این مراکز را می توانید در سایت رسمی ETS مشاهده نمائید.